Zadanie 8. Arkusz Palladium luty 2020 (2 punkty)
Metaliczna cyna ulega reakcji ze stężonym kwasem solnym. Podczas takiej przemiany powstają między innymi dwudodatnie jony, które w kontakcie z tlenem, w środowisku kwasowym utleniają się do jonów cyny(IV). W reakcji z roztworami wodorotlenków litowców cyna tworzy dwuujemny jon kompleksowy o liczbie koordynacyjnej równej sześć. Podczas przebiegu wymienionych reakcji chemicznych z udziałem metalicznej cyny wydziela się również bezbarwny, bezwonny, łatwopalny produkt gazowy.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Do znajdującego się w zlewce odpowietrzonego roztworu kwasu solnego o stężeniu 0,05 mol∙dm–3 i objętości 600 cm3 wprowadzono wiórki cynowe o masie równej 2,38 g. Zanotowano pewne zmiany świadczące o przebiegu reakcji chemicznej. Po jej zakończeniu pozostałe (nieroztworzone) wiórki cynowe odsączono, przemyto, wysuszono i zważono. Stwierdzono, że ich masa wynosi 488 mg.
Wiedząc, że reakcję przeprowadzono pod warstwą nafty, oblicz procentową wydajność procesu sączenia. Wynik podaj z dokładnością do cyfry jedności. Przyjmij, że masa mola cyny wynosi 119 g. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wiedząc, że reakcję przeprowadzono pod warstwą nafty, oblicz procentową wydajność procesu sączenia. Wynik podaj z dokładnością do cyfry jedności. Przyjmij, że masa mola cyny wynosi 119 g.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone