Zadanie 30. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)
Próbkę stearyny (mieszanina kwasu stearynowego oraz palmitynowego) o masie 21,5 g, zanieczyszczonej parafiną poddano działaniu 0,5 dm3 roztworu wodorotlenku sodu o stężeniu 0,15 mol∙dm–3. Zawarty w roztworze wodorotlenek stanowił ilość stechiometryczną względem opisanej mieszaniny wyższych kwasów tłuszczowych. Parafinę odsączono, przemyto i wysuszono. Ustalono, że jej masa w badanej próbce stearyny wynosiła 0,9 g.
Z uzyskanego przesączu pobrano próbkę o objętości 5 cm3, którą umieszczono w probówce. Zawartość naczynia zamknięto i energicznie wstrząśnięto jego zawartością. Do uzyskanego układu wprowadzono kilka kropli alkoholowego roztworu fenoloftaleiny, co poskutkowało pojawieniem się malinowego zabarwienia roztworu. Do tego samego naczynia wprowadzono następnie roztwór kwasu solnego i zaobserwowano trzy zmiany świadczące o przebiegu reakcji chemicznej.
Napisz, co zaobserwowano w wyniku przeprowadzonych czynności z udziałem próbki przesączu o objętości 5 cm3? W tym celu uzupełnij tabelę. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz, co zaobserwowano w wyniku przeprowadzonych czynności z udziałem próbki przesączu o objętości 5 cm3? W tym celu uzupełnij tabelę.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone