Zadanie 18. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)
Podczas oczyszczania ścieków z udziałem tzw. bakterii denitryfikacyjnych przebiega dwuetapowy proces, którego celem jest usunięcie jonów azotanowych(V). Jeśli substancją redukującą jest metanol, przebiegają wówczas dwie następcze reakcje chemiczne, wśród których pierwszą opisuje równanie:
W kolejnym etapie powstałe jony azotanowe(III) reagują z pozostałym w układzie metanolem, co prowadzi do powstania gazu będącego głównym składnikiem powietrza. W opisanych warunkach tworzy się również tlenek węgla(IV) oraz woda, a środowisko staje się lekko zasadowe.
Na podstawie: K. Schmidt-Szałowski, M. Szafran, E. Bobryk, J. Sentek, Technologia chemiczna. Przemysł nieorganiczny, Warszawa 2013.
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe. W temperaturze 298 K pod ciśnieniem normalnym przyczyną (słabej / bardzo dobrej) rozpuszczalności metanolu w wodzie jest (możliwość / brak możliwości) tworzenia się wiązań wodorowych pomiędzy cząsteczkami tego alkoholu i cząsteczkami wody. Cząsteczki głównego składnika powietrza (są / nie są) dipolami elektrycznymi i (mają zdolność / nie mają zdolności) do tworzenia z cząsteczkami wody wiązań wodorowych. W konsekwencji rozpuszczalność w wodzie opisanego składnika powietrza jest bardzo (duża / mała). © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe.
W temperaturze 298 K pod ciśnieniem normalnym przyczyną (słabej / bardzo dobrej) rozpuszczalności metanolu w wodzie jest (możliwość / brak możliwości) tworzenia się wiązań wodorowych pomiędzy cząsteczkami tego alkoholu i cząsteczkami wody. Cząsteczki głównego składnika powietrza (są / nie są) dipolami elektrycznymi i (mają zdolność / nie mają zdolności) do tworzenia z cząsteczkami wody wiązań wodorowych. W konsekwencji rozpuszczalność w wodzie opisanego składnika powietrza jest bardzo (duża / mała).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone