W temperaturze 20 oC wodne, rozcieńczone roztwory – chromianu(VI) potasu oraz wodorotlenku potasu z dodatkiem oranżu metylowego są cieczami, które praktycznie nie różnią się zabarwieniem. Podobną barwę ma również 2-nitrotoluen, który w tych samych warunkach ma ciekły stan skupienia oraz gęstość 1,16 g∙cm–3.
Na podstawie: W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.
W trzech probówkach oznaczonych cyframi 1–3 znajdowały się losowo umieszczone próbki opisanych w informacji wprowadzającej substancji chemicznych. W celu ich identyfikacji do każdego z naczyń wprowadzono nadmiar tylko jednego odczynnika wybranego spośród:
KOH(aq), toluen, H2SO4(rozc), Br2(aq).
W tabeli poniżej zebrano informacje na temat obserwacji, jakie zostały odnotowane po wprowadzeniu wybranego spośród wymienionych powyżej odczynnika do probówek zawierających identyfikowane substancje chemiczne.
Uzupełnij poniższy schemat tak, aby obrazował zawartość probówki oznaczonej cyfrą 2 po zakończeniu opisanego eksperymentu, jeśli znajdująca się w niej faza wodna miała gęstość nie większą niż 1,05 g∙cm–3. W tym celu w odpowiednie wykropkowane pola obok strzałek wpisz frazy: faza wodna oraz faza organiczna. Uzasadnij swój wybór.
Uzasadnienie:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone