Zadanie 14.2. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)
Do wodnego roztworu siarczanu(VI) manganu(II) dodano roztwór zasady barowej zawierający stechiometryczną względem soli ilość wodorotlenku i zaobserwowano strącenie się osadu w skład którego weszły dwa związki chemiczne. Pierwszy z nich ma barwę cielistą, drugi natomiast jest białym ciałem stałym. Do uzyskanej zawiesiny wprowadzono niewielki nadmiar wodnego roztworu nadtlenku wodoru. Zawartość probówki przyjęła jasnobrunatne zabarwienie i zaczęła się pienić. Po stwierdzeniu zakończenia reakcji chemicznej osad odsączono, przemyto i wysuszono.
W celu wyodrębnienia z uzyskanej mieszaniny ciał stałych tej substancji chemicznej, która jest białym ciałem stałym przeprowadzono pewne doświadczenie chemiczne, podczas którego wykorzystano roztwór kwasu solnego, wodę destylowaną oraz odpowiednie szkło i aparaturę laboratoryjną. W trakcie przebiegu tego doświadczenia wydzielił się żółtozielony, duszący gaz, dlatego przeprowadzono je z wykorzystaniem dygestorium.
Zapisz w formie jonowej skróconej równanie reakcji chemicznej jaka przebiegła w tym etapie doświadczenia, w którym wykorzystany został roztwór kwasu solnego. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Zapisz w formie jonowej skróconej równanie reakcji chemicznej jaka przebiegła w tym etapie doświadczenia, w którym wykorzystany został roztwór kwasu solnego.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone