Zadanie 21.1. Arkusz Palladium kwiecień 2025 (1 punkt)
W ogniwach paliwowych energia elektryczna pochodzi z reakcji chemicznej, której substraty dostarczane są w sposób ciągły. W jednym z kilku rodzajów tego typu źródeł prądu stałego elektrolitem może być stopiony węglan – litu lub potasu. Jeśli paliwem jest odpowiedni węglowodór, wówczas w procesie anodowym reaguje on z jonem ujemnym elektrolitu. W efekcie powstaje woda oraz tlenek węgla(IV). Na drugiej z elektrod, w kontakcie z tlenkiem węgla(IV) przebiega wtedy reakcja tlenu, co prowadzi do powstania opisanego anionu wchodzącego w skład elektrolitu. Pomimo, że podczas pracy ogniwa powstaje woda, wśród reagentów praktycznie nie ma zarówno anionów wodorotlenkowych, jak również kationów H3O+.
Na podstawie: P. Atkins, L. Jones, Chemia ogólna. Cząsteczki, materia, reakcje, Warszawa 2018.
W pewnym ogniwie z elektrolitem stanowiącym węglan litu, jako paliwo zastosowano alkan dający w reakcji substytucji rodnikowej taką dibromopochodną, której jedna cząsteczka waży 2,89∙10–22 g.
Na podstawie niezbędnych obliczeń ustal wzór sumaryczny opisanego alkanu. Wzór sumaryczny alkanu: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Na podstawie niezbędnych obliczeń ustal wzór sumaryczny opisanego alkanu.
Wzór sumaryczny alkanu:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone