Zadanie 15. Arkusz Palladium kwiecień 2025 (4 punkty) zadanie problemowe
Rysunek poniżej przedstawia charakterystykę zmian wartości stopnia dysocjacji kwasu HX w jego wodnych roztworach, w zakresie pH 2,4 – 3,4 (T = 298 K).
W temperaturze 25 oC przygotowano wodny roztwór kwasu HX, w którym stopień dysocjacji wynosi 14,9%. Do mieszaniny tej dodano następnie dwie krople roztworu oranżu metylowego uzyskując układ, który przedstawia jedna spośród fotografii:
Korzystając z danych zamieszczonych na wykresie wykonaj niezbędne obliczenia, a następnie uzupełnij tabelę – wskaż numer probówki, w której znajdował się opisany roztwór oraz narysuj elektronowy wzór kreskowy cząsteczki kwasu HX. W obliczeniach przyjmij, że dodany oranż metylowy praktycznie nie wpływa na wartość pH roztworu. Wzór elektronowy kreskowy: Numer fotografii: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystając z danych zamieszczonych na wykresie wykonaj niezbędne obliczenia, a następnie uzupełnij tabelę – wskaż numer probówki, w której znajdował się opisany roztwór oraz narysuj elektronowy wzór kreskowy cząsteczki kwasu HX. W obliczeniach przyjmij, że dodany oranż metylowy praktycznie nie wpływa na wartość pH roztworu.
Wzór elektronowy kreskowy:
Numer fotografii:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone