W celu odróżnienia kwasu octowego od acetaldehydu, próbkę każdej z badanych substancji chemicznych wprowadzono do probówek zawierających odczynnik Tollensa i po dokładnym wymieszaniu zawartość każdej z nich ogrzano. Wynik eksperymentu ilustrują zamieszczone fotografie:
Przeprowadzono doświadczenie chemiczne, którego celem było roztworzenie widocznego na ściankach probówki 1. osadu. W tym celu z naczynia tego najpierw usunięto pozostałą po reakcji wodną zawiesinę i dokładnie wypłukano wodą destylowaną wnętrze probówki. Następnie wybrano dwa spośród wodnych roztworów następujących substancji chemicznych i dokładnie ze sobą wymieszano:
K2CrO4, CuSO4, H3PO4, FeCl2.
Uzyskany w ten sposób odczynnik wprowadzono do probówki 1. zawierającej wyłącznie osad na ściankach. Fotografie oznaczone literami A, B, C oraz D w sposób losowy ilustrują klarowną zawartość probówek, którą stanowiły próbki dwóch wybranych odczynników przed zmieszaniem, mieszaninę uzyskaną po ich połączeniu (w odpowiednich ilościach) oraz zawartość probówki powstałą po usunięciu osadu ze ścianek probówki – jako efekt końcowy doświadczenia.
Wyjaśnij, dlaczego uzyskany w trakcie doświadczenia odczynnik przereagował z osadem ze ścianek probówki 1. Odnieś się do wartości potencjałów redukcji odpowiednich półogniw.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone