Zadanie 27.1. Arkusz Palladium kwiecień 2024 (1 punkt)
W dwóch różnych probówkach znajdowały się próbki – benzenu oraz takiego jego homologu, który ma dwa możliwie najkrótsze podstawniki alkilowe znajdujące się w położeniu para-. W celu identyfikacji zawartości naczyń, do każdego wprowadzono zakwaszony roztwór manganianu(VII) potasu i energicznie wstrząsano. Fotografie probówek: 1. oraz 2. ilustrują zawartość tych naczyń bezpośrednio po zakończeniu doświadczenia, natomiast fotografia nr 3 przedstawia zawartość probówki 2. po kilkudziesięciu minutach od zakończenia wytrząsania.
Wskaż numer probówki (1. lub 2.), w której przed wykonaniem doświadczenia znajdował się związek chemiczny, w cząsteczkach którego wszystkie atomy ułożone są na tej samej płaszczyźnie. Następnie określ, która z widocznych w tym naczyniu warstw stanowi frakcję wodną – górna, czy dolna? Uzupełnij tabelę. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wskaż numer probówki (1. lub 2.), w której przed wykonaniem doświadczenia znajdował się związek chemiczny, w cząsteczkach którego wszystkie atomy ułożone są na tej samej płaszczyźnie. Następnie określ, która z widocznych w tym naczyniu warstw stanowi frakcję wodną – górna, czy dolna? Uzupełnij tabelę.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone