W wodnych roztworach, między stałymi – dysocjacji zasadowej (Kb) zasady Brønsteda oraz stałą dysocjacji kwasowej (Ka) sprzężonego z nią kwasu istnieje relacja zwana iloczynem jonowym wody (Kw), który w temperaturze 298 K ma wartość 10–14:
Kw = Ka∙Kb
Jeśli do wodnego roztworu wprowadzona zostanie sól zawierająca określony wodoroanion, możliwe jest wówczas ustalenie, czy taki jon w wodnym roztworze łatwiej ulega dysocjacji kwasowej – odszczepia proton, czy dysocjacji zasadowej, stanowiąc wtedy jego akceptor.
Na podstawie: A. Hulanicki, Reakcje kwasów i zasad w chemii analitycznej, Warszawa 2016.
W temperaturze 298 K do zlewki zawierającej 200 cm3 wodnego roztworu wodorotlenku sodu o stężeniu 0,1 mol∙dm–3 wprowadzono 100 cm3 roztworu kwasu fosforowego(V) o takim samym stężeniu molowym oraz tej samej temperaturze, jak roztwór wodorotlenku.
Po zakończeniu reakcji chemicznej z uzyskanego roztworu odparowano wodę uzyskując hydrat. W jego kryształach na 1 mol soli bezwodnej przypadają 2 mole wody.
Wykonaj niezbędne obliczenia, a następnie napisz wzór sumaryczny soli stanowiącej stałą pozostałość po odparowaniu wody z uzyskanego w wyżej opisany sposób roztworu.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone