Zadanie 32. Arkusz Palladium kwiecień 2023 (1 punkt)
Związek chemiczny GABA oraz jego najprostszy homolog należą do neuroprzekaźników o działaniu hamującym. Substancja ta powstaje z kwasu L-glutaminowego poprzez enzymatyczne usunięcie z jego cząsteczki tej grupy karboksylowej, która połączona jest z centrum stereogenicznym drobiny. Niektóre substancje, w cząsteczkach których elementy struktury stanowią resztę cząsteczki GABA mogą być stosowane jako leki przeciwpadaczkowe. W farmakologii takie związki chemiczne nazywa się analogami strukturalnymi danej substancji. Przykładem analogu strukturalnego L-tryptofanu jest 5-hydroksytryptofan powstający w organizmie człowieka według schematu:
Na podstawie: D. Steinhilber, M. Schubert-Zsilavecz, H. J. Roth, Chemia medyczna. Cele leków. Substancje czynne. Biologia chemiczna, Wrocław 2012.
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe. L-tryptofan (nie jest / jest) zaliczany do aminokwasów biogennych, ponieważ reszty tego związku chemicznego (wchodzą / nie wchodzą) w skład łańcuchów polipeptydowych. Podczas enzymatycznego przekształcania L-tryptofanu w 5-hydroksytryptofan, pierwszy z wymienionych związków chemicznych pełni rolę (utleniacza / reduktora) wymieniając około (12 / 18 / 24) ∙ 1023 elektronów w przeliczeniu na 1 mol L-tryptofanu. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe.
L-tryptofan (nie jest / jest) zaliczany do aminokwasów biogennych, ponieważ reszty tego związku chemicznego (wchodzą / nie wchodzą) w skład łańcuchów polipeptydowych. Podczas enzymatycznego przekształcania L-tryptofanu w 5-hydroksytryptofan, pierwszy z wymienionych związków chemicznych pełni rolę (utleniacza / reduktora) wymieniając około (12 / 18 / 24) ∙ 1023 elektronów w przeliczeniu na 1 mol L-tryptofanu.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone