Zadanie 14.2. Arkusz Palladium kwiecień 2023 (1 punkt)
W probówce umieszczono wodny roztwór chlorku żelaza(III) do którego wprowadzono drucik miedziany (fotografia nr 1). Po pewnym czasie zawartość probówki sfotografowano (zdjęcie nr 2) i od tego momentu co pewien czas mieszano zawartością naczynia, aż do uzyskania efektu widocznego na fotografii nr 3.
W probówce 3. znajdował się wówczas roztwór zawierający między innymi dwa rodzaje kationów żelaza, różniących się jednym elektronem.
Do zawartości probówki przedstawionej na fotografii 3. wprowadzono nadmiar wody amoniakalnej. Fotografia 4. przedstawia zawartość naczynia jaka została wówczas uzyskana. Po kilkudziesięciu minutach, gdy mieszanina ciał stałych, w której nie stwierdzono żadnego związku miedzi opadła na dno naczynia (fotografia 5.), część fazy ciekłej została oddzielona od fazy stałej. Uzyskane w ten sposób zawartości naczyń ilustrują fotografie o numerach 6 oraz 7.
Podaj nazwę zjawiska fizycznego, którego przebieg w probówce widocznej na fotografii 4. doprowadził do uzyskania zawartości naczynia widocznej na fotografii 5. Nazwij czynność jaka została wykonana, w celu wydzielenia części fazy ciekłej z zawartości tej probówki, jeśli w tym celu wykorzystano wyłącznie dodatkową pustą probówkę. Nazwa zjawiska: Nazwa czynności: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podaj nazwę zjawiska fizycznego, którego przebieg w probówce widocznej na fotografii 4. doprowadził do uzyskania zawartości naczynia widocznej na fotografii 5. Nazwij czynność jaka została wykonana, w celu wydzielenia części fazy ciekłej z zawartości tej probówki, jeśli w tym celu wykorzystano wyłącznie dodatkową pustą probówkę.
Nazwa zjawiska:
Nazwa czynności:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone