Zadanie 37.3. Arkusz Palladium kwiecień 2022 (1 punkt)
W czterech nieoznakowanych probówkach znajdowały się wodne roztwory niżej wymienionych związków chemicznych:
W celu identyfikacji poszczególnych roztworów przeprowadzono dwuetapowe doświadczenie chemiczne. W pierwszym etapie pobrano próbki ze wszystkich probówek i wprowadzano je do alkalicznej zawiesiny wodorotlenku miedzi(II). Po energicznym wstrząśnięciu, zmian nie zaobserwowano tylko w przypadku jednej z próbek. Następnie ogrzano zawartość trzech pozostałych naczyń, obserwując pojawienie się ceglastoczerwonego osadu tylko w jednym z nich. W drugim etapie doświadczenia zbadano zachowanie się wobec lekko zakwaszonego roztworu FeCl3 tych dwóch spośród wyjściowych roztworów, których nie odróżniono w pierwszym etapie doświadczenia. Zawartość jednej z probówek przyjęła wówczas fioletowe zabarwienie.
Podaj nazwę tego związku chemicznego, którego wodny roztwór nie przyjął fioletowego zabarwienia po zmieszaniu z roztworem FeCl3. Napisz, jak nazywa się charakterystyczne ugrupowanie atomów budujące jego cząsteczkę? Nazwa wybranego związku chemicznego: Nazwa ugrupowania atomów: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podaj nazwę tego związku chemicznego, którego wodny roztwór nie przyjął fioletowego zabarwienia po zmieszaniu z roztworem FeCl3. Napisz, jak nazywa się charakterystyczne ugrupowanie atomów budujące jego cząsteczkę?
Nazwa wybranego związku chemicznego:
Nazwa ugrupowania atomów:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone