Zadanie 24. Arkusz Palladium kwiecień 2022 (1 punkt)
W wyniku chlorowania metanu bez udziału światła, w temperaturze 440 oC, oprócz chlorowodoru powstaje również mieszanina chloropochodnych najprostszego alkanu, której skład ściśle zależy od stosunku molowego wyjściowych substratów reakcji – Cl2 oraz CH4. Rysunek poniżej ilustruje procentowy skład molowy fazy gazowej mieszaniny poreakcyjnej, która nie zawiera chlorowodoru.
W pierwszym etapie procesu chlorowania metanu, w temperaturze 440 oC następuje tzw. homolityczny rozkład cząsteczki chloru – prowadzący do utworzenia dwóch takich samych drobin.
Na podstawie: E. Grzywa, J. Molenda, Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom 2, Warszawa 2008.
Podkreśl wyrazy w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe. Wysoka temperatura 440 oC jest czynnikiem (inicjującym / katalizującym) reakcję chlorowania metanu. W pierwszym etapie procesu dochodzi wówczas do rozerwania cząsteczki chloru na (rodniki / jony), które reagują z cząsteczkami metanu. Można zatem wnioskować, że mechanizm tej reakcji jest (elektrofilowy / nukleofilowy / rodnikowy). © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl wyrazy w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe.
Wysoka temperatura 440 oC jest czynnikiem (inicjującym / katalizującym) reakcję chlorowania metanu. W pierwszym etapie procesu dochodzi wówczas do rozerwania cząsteczki chloru na (rodniki / jony), które reagują z cząsteczkami metanu. Można zatem wnioskować, że mechanizm tej reakcji jest (elektrofilowy / nukleofilowy / rodnikowy).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone