Wyjaśnienie przyczyny braku wymuszonego przemieszczania się jonu obojnaczego w kierunku elektrody
W zależności od wartości pH roztworu aminokwasy mogą występować w postaci anionu, kationu lub jonu obojnaczego. Własność tę wykorzystuje się przy rozdziale mieszanin aminokwasów w procesie elektroforezy. Badaną próbkę umieszcza się wówczas w buforowanym roztworze o określonej wartości pH, a uzyskany w ten sposób preparat nanosi na płytkę zawierającą warstwę żelu. Na końcach takiej płytki znajdują się elektrody pod-łączone do biegunów źródła prądu stałego. Po zamknięciu obwodu, powstałe pole elektryczne wymusza migrację dominujących przy danej wartości pH roztworu buforowego form aminokwasów do odpowiednich elektrod. Jony obojnacze nie ulegają wówczas przemieszczeniu w sposób wymuszony.
Na podstawie: R. Szczypiński, Projektowanie doświadczeń chemicznych. Dla maturzystów i nie tylko, Warszawa 2019.
Wyjaśnij, dlaczego po zamknięciu obwodu elektrycznego jony obojnacze nie przemieszczają się w sposób wymuszony do żadnej z elektrod? © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wyjaśnij, dlaczego po zamknięciu obwodu elektrycznego jony obojnacze nie przemieszczają się w sposób wymuszony do żadnej z elektrod?
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone