Nicienie
U nicienia Caenorhabditis elegans występuje, podobnie jak u większości pozostałych nicieni, dymorfizm płciowy. Jednak samce pojawiają się rzadko i sporadycznie biorą udział w rozmnażaniu, najczęściej w niesprzyjających warunkach środowiska. U osobników o morfologii samicy w gonadzie najpierw powstają gamety męskie, które są przechowywane w specjalnym zbiorniku, aby następnie zapłodnić wytworzone nieco później przez tego samego osobnika komórki jajowe.
Na podstawie: C. Błaszak, Zoologia. Bezkręgowce, Warszawa 2009.
1. Dokończ zdanie, wybierając odpowiedź A albo B oraz odpowiedź 1. albo 2. W opisanym rozmnażaniu C. elegans występuje
2. Określ, które z wymienionych w tabeli cech są powszechne u nicieni.
Na schemacie przedstawiono cykl rozwojowy glisty ludzkiej. W Polsce glistnica jest chorobą coraz rzadszą, ale ciągle częstą w krajach tropikalnych, m.in. ze względu na nawożenie upraw ludzkimi odchodami.
1. Na podstawie schematu oceń, czy poniższe stwierdzenia dotyczące glisty ludzkiej są prawdziwe. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
2. Z podanych poniżej przykładów ludzkich zachowań wybierz i zaznacz dwa stanowiące czynniki ryzyka zarażenia się glistą ludzką. A. Wkładanie do ust różnych przedmiotów przez małe dzieci.B. Zjedzenie niemytych surowych warzyw.C. Zjedzenie przeterminowanej konserwy mięsnej lub nieświeżej wędliny.D. Spożywanie mięsa wieprzowego lub dziczyzny niezbadanych przez weterynarza.E. Połknięcie wody podczas pływania w zanieczyszczonym zbiorniku wodnym.